Zmiany na mapie Polski od 2020.01.01

Od 1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie dwieście dziewiętnaście korekt nazw na mapie Polski. Korekty obejmą między innymi ustalenie nazw czterech miejscowości, zmiany nazw dwudziestu jeden miejscowości oraz ośmiu obiektów fizjograficznych.

Tak na przykład Wyryki w powiecie włodawskim zmienią nazwę na Wyryki-Kolonia, wieś Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim stanie się Teodorowem Dużym, Jeziorki w powiecie brodnickim przyjmą nazwę Jeziórki, a Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim – nazwę Grądy.

Usunięte zostaną nazwy trzech miejscowości (Gołaszów w powiecie wołowskim, Łaniewo i Zwierzyniec w powiecie lidzbarskim) oraz 183 obiektów fizjograficznych (m.in. jezior, wzgórz, łąk i nieużytków).

Prawdopodobnie na mapie Polski pojawi się też pięć nowych miast. W roku 2019 do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęły pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta. Chodzi m.in. o miejscowość Piątek w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim, znanej z tego, że znajduje się tam pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski.

O nadanie praw miejskich ubiegają się też miejscowości Lututów, znajdujący się również w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim.

Mapa administracyjna Polski
Mapa administracyjna Polski

Mapy Polski w wersji ściennej w ofercie naszego sklepu.

Mapy z kalendarzem na rok 2020

Zbliża się szybkim krokiem rok 2020 (swoją drogą bardzo ciekawy numerycznie). Z tej okazji można pomyśleć o mapie wzbogaconej o kalendarz.

Mapa drogowa Polski w skali 1:1 000 000, z tabelą odległości oraz całorocznym kalendarzem na rok 2020.

Dostępne są również inne mapy, które można zamawiać w wersji uzupełnionej o kalendarz.

Mapa drogowa Polski z kalendarzem.
Mapa drogowa Polski – wycinek obejmujący legendę i fragment kalendarza.
Mapa drogowa Polski – wycinek obejmujący Śląsk i tabelę odległości.

Księżyc po 50 latach

20 lipca 1969 roku astronauci Neil Armstrong i Edwin ‚Buzz’ Aldrin wylądowali na powierzchni Księżyca. Ich kolega, Michael Collins, towarzyszył im w module dowodzenia na orbicie. Ostatnie minuty lądowania modułu księżycowego Orzeł obfitowały w dramatyczne chwile. Komputer pokładowy, przypominający ogromny kalkulator, wyświetlał ostrzegawcze komunikaty, których astronauci nie rozumieli. Łączność z naziemnym centrum kontroli rwała się. Paliwo, jakim dysponował Orzeł do wykorzystania w fazie lądowania kończyło się i w momencie zetknięcia modułu księżycowego z podłożem zapas wynosił tylko około 30 sekund.

NASA szacowała szanse powodzenia misji na 50/50, a prezydent Nixon miał przygotowane przemówienie na wypadek niepowodzenia lądowania i nieuchronnej śmierci pierwszych ludzi na Księżycu.

Jednak lądowanie, obserwowane w napięciu przez 600 milionów telewidzów na całym świecie, przebiegło pomyślnie i Neil Armstrong mógł wypowiedzieć swoje słynne słowa: „That’s one small step for a man, one giant leap for mankind.”

Po pięćdziesięciu latach wyścig księżycowy odżywa. Amerykanie planują ponowne załogowe lądowanie na naszym satelicie. 2 stycznia 2019 roku Chińczycy posadowili swój lądownik po raz pierwszy na niewidocznej z Ziemi „ciemnej” stronie Księżyca . 22 lipca 2019 roku rozpoczęła się wyprawa indyjska Chandrayaan-2, w ramach której Hindusi planują umieścić swój lądownik w okolicach bieguna południowego naszego satelity. Lądownik przywiezie ze sobą łazik księżycowy, który ma przez czternaście dni przeprowadzać badania chemiczne powierzchni. Lądowanie planowane jest na dzień 7 września 2019 roku i jeśli powiedzie się, to Indie zostaną czwartym krajem, któremu udało się miękkie lądowanie na srebrnym globie.

Świecący, nadmuchiwany globus Księżyca.

Nizina Podlaska na rowerach

Uroki Niziny Podlaskiej podziwiane z siodełka rowerowego. Ekipa korzystała z poniższych map wydawnictwa ExpressMap:

Suwalszczyzna 1:85 000. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2018

Biebrzański Park Narodowy 1:85 000. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2018.

Białystok i okolice. Narwiański Park Narodowy, Puszcza Knyszyńska. Laminowana mapa turystyczna.

Dziękujemy autorkom zdjęć – Sandrze Siury i Agnieszce Szczerbie.

Kromieryż, miasto biskupie

Kromieryż i jego okolice.

Kromieryż, miasto zawdzięczające swój rozwój biskupom ołomunieckim. Okazały pałac arcybiskupi, zabytkowy Ogród Zamkowy i barokowy Ogród Kwiatowy (obydwa to zabytki UNSESCO). Muzeum regionu kromieryżskiego.

Winiarnie biskupie produkujące wina wg norma watykańskich.

Jura Krakowsko-Częstochowska w zdjęciach

Jura Krakowsko-Częstochowska, część północna. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2017, ExpressMap.

Jura dla wspinaczy i nie tylko. Skala 1:100 000. Mapa turystyczna, wydanie 2018, Compass.

Góra Zborów

Portugalia na piechotę

Mapy i Atlasy wspominają Portugalię przemierzaną na piechotę. W towarzystwie mapy wydawnictwa Marco Polo.

 

Niezwykła mapa trójwymiarowa świata o dużym przewyższeniu

Jedna z najbardziej interesujących map plastycznych. Fizyczna mapa świata o skali poziomej 1:34 250 000. Skala pionowa zmienia się płynnie od wartości 1:150 000 dla nizin do 214 000 dla wyżyn i gór, co powoduje, że wyżyny i pasma górskie wyróżniają się znacznie bardziej, niż na zwykłych mapach trójwymiarowych. Dla mapy tej najwyższy punkt wznosi się na wysokość ok. 85 mm nad powierzchnię oceanów. Dna oceanów nie są wklęsłe, ich powierzchnia jest płaska.

Zdjęcia prezentują mapę oprawioną w ramę na specjalne zamówienie. Mapę można zamówić w oprawie w ramę aluminiową srebrną, lub też za dopłatą w dowolnym kolorze ze wzornika RAL.

Jesienny Beskid Żywiecki

Trochę zdjęć z wycieczki w Beskid Żywiecki. Zdjęcia – Paweł Wolny. Wodoodporna nowa mapa Beskidu Śląskiego i Żywieckiego wydawnictwa Compass – do nabycia tutaj.