Księżyc po 50 latach

20 lipca 1969 roku astronauci Neil Armstrong i Edwin ‚Buzz’ Aldrin wylądowali na powierzchni Księżyca. Ich kolega, Michael Collins, towarzyszył im w module dowodzenia na orbicie. Ostatnie minuty lądowania modułu księżycowego Orzeł obfitowały w dramatyczne chwile. Komputer pokładowy, przypominający ogromny kalkulator, wyświetlał ostrzegawcze komunikaty, których astronauci nie rozumieli. Łączność z naziemnym centrum kontroli rwała się. Paliwo, jakim dysponował Orzeł do wykorzystania w fazie lądowania kończyło się i w momencie zetknięcia modułu księżycowego z podłożem zapas wynosił tylko około 30 sekund.

NASA szacowała szanse powodzenia misji na 50/50, a prezydent Nixon miał przygotowane przemówienie na wypadek niepowodzenia lądowania i nieuchronnej śmierci pierwszych ludzi na Księżycu.

Jednak lądowanie, obserwowane w napięciu przez 600 milionów telewidzów na całym świecie, przebiegło pomyślnie i Neil Armstrong mógł wypowiedzieć swoje słynne słowa: „That’s one small step for a man, one giant leap for mankind.”

Po pięćdziesięciu latach wyścig księżycowy odżywa. Amerykanie planują ponowne załogowe lądowanie na naszym satelicie. 2 stycznia 2019 roku Chińczycy posadowili swój lądownik po raz pierwszy na niewidocznej z Ziemi „ciemnej” stronie Księżyca . 22 lipca 2019 roku rozpoczęła się wyprawa indyjska Chandrayaan-2, w ramach której Hindusi planują umieścić swój lądownik w okolicach bieguna południowego naszego satelity. Lądownik przywiezie ze sobą łazik księżycowy, który ma przez czternaście dni przeprowadzać badania chemiczne powierzchni. Lądowanie planowane jest na dzień 7 września 2019 roku i jeśli powiedzie się, to Indie zostaną czwartym krajem, któremu udało się miękkie lądowanie na srebrnym globie.

Świecący, nadmuchiwany globus Księżyca.

Nizina Podlaska na rowerach

Uroki Niziny Podlaskiej podziwiane z siodełka rowerowego. Ekipa korzystała z poniższych map wydawnictwa ExpressMap:

Suwalszczyzna 1:85 000. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2018

Biebrzański Park Narodowy 1:85 000. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2018.

Białystok i okolice. Narwiański Park Narodowy, Puszcza Knyszyńska. Laminowana mapa turystyczna.

Dziękujemy autorkom zdjęć – Sandrze Siury i Agnieszce Szczerbie.

Kromieryż, miasto biskupie

Kromieryż i jego okolice.

Kromieryż, miasto zawdzięczające swój rozwój biskupom ołomunieckim. Okazały pałac arcybiskupi, zabytkowy Ogród Zamkowy i barokowy Ogród Kwiatowy (obydwa to zabytki UNSESCO). Muzeum regionu kromieryżskiego.

Winiarnie biskupie produkujące wina wg norma watykańskich.

Jura Krakowsko-Częstochowska w zdjęciach

Jura Krakowsko-Częstochowska, część północna. Laminowana mapa turystyczna, wydanie 2017, ExpressMap.

Jura dla wspinaczy i nie tylko. Skala 1:100 000. Mapa turystyczna, wydanie 2018, Compass.

Góra Zborów

Portugalia na piechotę

Mapy i Atlasy wspominają Portugalię przemierzaną na piechotę. W towarzystwie mapy wydawnictwa Marco Polo.

 

Niezwykła mapa trójwymiarowa świata o dużym przewyższeniu

Jedna z najbardziej interesujących map plastycznych. Fizyczna mapa świata o skali poziomej 1:34 250 000. Skala pionowa zmienia się płynnie od wartości 1:150 000 dla nizin do 214 000 dla wyżyn i gór, co powoduje, że wyżyny i pasma górskie wyróżniają się znacznie bardziej, niż na zwykłych mapach trójwymiarowych. Dla mapy tej najwyższy punkt wznosi się na wysokość ok. 85 mm nad powierzchnię oceanów. Dna oceanów nie są wklęsłe, ich powierzchnia jest płaska.

Zdjęcia prezentują mapę oprawioną w ramę na specjalne zamówienie. Mapę można zamówić w oprawie w ramę aluminiową srebrną, lub też za dopłatą w dowolnym kolorze ze wzornika RAL.

Jesienny Beskid Żywiecki

Trochę zdjęć z wycieczki w Beskid Żywiecki. Zdjęcia – Paweł Wolny. Wodoodporna nowa mapa Beskidu Śląskiego i Żywieckiego wydawnictwa Compass – do nabycia tutaj.

Cały Śląsk w jednym kawałki

Mapa całego obszaru Śląska obejmująca województwo dolnośląskie, opolskie, śląskie, a także obszar Kraju Morawsko- Śląskiego leżący w granicach Republiki Czeskiej. Na mapie zaznaczono granice województw i powiatów. Aktualna sieć drogowa.

Mapa drukowana na zamówienie.

 

Czeska Szwajcaria

Nazwa Czeska Szwajcaria powstała na wzór Szwajcarii Saskiej. Tę ostatnią nadali pod koniec XVIII wieku krainie Gór Połabskich szwajcarscy malarze Anton Graff i Adrian Zingg, wykładowcy Akademii w Dreźnie.

Turystyka na terenie Czeskiej i Saskiej Szwajcarii ma długie tradycje. Niewysokie i urokliwe góry z przełomem Łaby zachęcały do spacerów i wędrówek. Już w 1826 roku rodzina Thunów wydała pierwszy przewodnik po Szwajcarii Czeskiej. Park Narodowy Czeska Szwajcaria powstał jednak dopiero 1 stycznia 2000 roku.

Mapa Czeskiej i Saskiej Szwajcarii.